Dan Sleigh - Stemmen uit zee

Reacties op recensies van, door leden gelezen, boeken en discussie samenleesboeken
Plaats reactie
berdine
Berichten: 3630
Lid geworden op: 23 mei 2006, 20:42
Locatie: breda

Dan Sleigh - Stemmen uit zee

Bericht door berdine »

Samenvatting: Door de ogen van zeven mannen volg je het leven van twee vrouwen: van Kroata, die als klein meisje bij de familie van Jan van Riebeeck op de kinderen past en van de kok Nederlands leert zodat ze tolk kan worden tussen de Nederlanders en de Khoi, de oorspronkelijke bewoners van de Kaap. Ze wordt Eva genoemd. En later het leven van het dochtertje dat ze krijgt van de Deense chirurgijn Peter Havgard, het eerste halfbloedje. Het zijn vrouwen tussen twee culturen. De mannen zijn allemaal door het lot in de Kaap terecht gekomen en spelen elk een grote rol in Eva's leven. Haat en hoop, liefde en verlangen, overleven en ondergang: alles is in deze rijke geschiedenis van het vroege Zuid-Afrika aanwezig.

Een hele klus, dit boek. Hoewel boeiend, vanwege de geschiedenis, is het een tamelijk warrig verhaal. Het boek is verdeeld in hoofdstukken die elk een van de mannen in het leven van Eva en haar dochter Pieternella belichten. Desondanks kom je van Eva niet veel te weten. Pieternella is beter uitgewerkt. Elk hoofdstuk pakt terug in de tijd omdat het begint met de jeugd en de jaren in de Kaap van elke betreffende man, waardoor je verschrikkelijk in de war komt met de leeftijden van Eva, haar kinderen en andere personen. Kinderen die dood waren, leven opeens weer. In feite verhaalt het boek over de levens van de mannen en toevallig komen Eva en haar dochter daar in voor.
Daarnaast hebben de mensen en plaatsen veel verschillende namen. Om een voorbeeld te noemen: Als er opeens een "Van Deventer" wordt genoemd, duurt het even voor je beseft dat dat degene is die tot dan toe steeds "Willem Wilmsz" werd genoemd. De oorspronkelijke bewoners, de Khoi, worden aanvankelijk met de namen van de verschillende stammen aangeduid, daarna (wanneer er een aantal uitgeroeid en andere samengegaan zijn) Koina of Hottentotten.
Soms kom je er helemaal niet uit, als er iemand "vanuit Indië verbitterd naar het vaderland terugkeert" en vervolgens in de volgende alinea de lakens uitdeelt op de Kaap.
Kortom: niet proberen de details van het verhaal te volgen, maar alleen de grote lijn en dan kom je een hoop te weten van onze verschrikkelijke koloniale geschiedenis, vol rechteloosheid, machtsmisbruik en eigen gewin.
Marjo
Berichten: 26451
Lid geworden op: 16 mei 2004, 21:01

Re: Dan Sleigh - Stemmen uit zee

Bericht door Marjo »

Een hele klus, ja, en petje af dat jij hem geklaard hebt! Ik heb het al snel opgegeven.
Plaats reactie