Alessandro Baricco - Driemaal bij dageraad

Reacties op recensies van, door leden gelezen, boeken en discussie samenleesboeken
Plaats reactie
berdine
Berichten: 3630
Lid geworden op: 23 mei 2006, 20:42
Locatie: breda

Alessandro Baricco - Driemaal bij dageraad

Bericht door berdine »

Flaptekst: Een man en een vrouw ontmoeten elkaar driemaal, maar elke keer is de enige, en de eerste, en de laatste keer… Op het eerste gezicht lijken de drie delen van deze novelle afzonderlijke verhalen, maar ze blijken het briljante resultaat van een geraffineerd gedachte-experiment dat ze onderling verbindt. De verhalen beginnen alle drie in een hotellobby, alle drie bereiken ze hun literaire hoogtepunt bij dageraad, en alle drie hebben ze als hoofdpersonen twee voor elkaar onbekende mensen die elkaar toevallig ontmoeten en binnen korte tijd hun diepste wezen aan elkaar blootgeven.

In zijn boek Mr Gwyn laat Baricco Driemaal bij dageraad een essentiële rol spelen, maar meer dan de titel en dat er een scène in zit die zich afspeelt in een hotellobby komen we niet te weten. Nadat hij Mr Gwyn geschreven had heeft Baricco het boek van zijn fictieve personage ook maar geschreven.
De flaptekst geeft de inhoud exact weer. Het is een ingenieus verhaal, volkomen logisch en volkomen onbestaanbaar, zoiets als een tekening van Escher.
Grappig: ik realiseer me opeens dat hij het wéér doet! Mr Gwyn laat hij portretten schrijven, terwijl mensen alleen maar geschilderde of gefotografeerde portretten bezaten. In dit boek realiseert hij in woord wat alleen in beeld bestond.
Overigens hoef je niet eerst Mr Gwyn te lezen. Dit boek(je) staat op zichzelf. Het zijn drie gemakkelijk te begrijpen verhalen, die geraffineerd in elkaar grijpen.
Laatst gewijzigd door berdine op 23 jun 2017, 11:07, 1 keer totaal gewijzigd.
Willeke
Berichten: 1003
Lid geworden op: 24 apr 2014, 12:12

Re: Alessandro Baricco - Driemaal bij dageraad

Bericht door Willeke »

Wat een originele insteek. Klinkt erg boeiend.
Dettie
Site Admin
Berichten: 45666
Lid geworden op: 01 jan 1970, 02:00
Contacteer:

Re: Alessandro Baricco - Driemaal bij dageraad

Bericht door Dettie »

Is het net zoiets als Ren, Lola, ren (of Lola rennt )?

https://nl.wikipedia.org/wiki/Lola_rennt

In die film lijkt steeds hetzelfde te gebeuren maar is het toch steeds anders.

Dettie
berdine
Berichten: 3630
Lid geworden op: 23 mei 2006, 20:42
Locatie: breda

Re: Alessandro Baricco - Driemaal bij dageraad

Bericht door berdine »

Nee, het is niet hetzelfde. Daar heb drie keer hetzelfde verhaal dat een andere wending neemt door een toevalligheid. Dat was op zich rechtlijnig. Één kleine gebeurtenis en je leven zet koers in een andere richting.
Deze man en vrouw hebben elk maar hun eigen levensverhaal. In alle drie de novellen komen ze elkaar één keer tegen op een ander moment in hun leven. Maar in elk verhaal is dat een moment dat niet te rijmen valt met het moment in de andere twee novellen.
Pfff.. probeer eens een tekening van Escher uit te leggen!
Dettie
Site Admin
Berichten: 45666
Lid geworden op: 01 jan 1970, 02:00
Contacteer:

Re: Alessandro Baricco - Driemaal bij dageraad

Bericht door Dettie »

Nee, Escher valt niet uit te leggen, dat moet je zien. Met andere woorden, dit boek moet je dus gewoon lezen. :mrgreen:

Dettie
Plaats reactie