Pagina 1 van 1

Arthur Japin - Kolja

Geplaatst: 15 nov 2017, 17:38
door berdine
Achterflap: Kolja is acht jaar oud en doofstom als de gebroeders Modest en Pjotr Iljitsj Tsjaikovski zich over hem ontfermen. Zeventien jaar lang trekken zij met hem op. Reizend door Europa bevrijden zij de jongen uit zijn isolement.
Wanneer Pjotr Iljitsj in 1893 in Sint-Petersburg overlijdt, twijfelt Kolja, inmiddels 25, direct aan de officiële doodsoorzaak, cholera. De ware toedracht wordt angstvallig verzwegen, maar stilte kent voor een dove als Kolja geen geheimen. Drie dagen - tot de staatsbegrafenis - heeft hij om de waarheid te achterhalen. Maar terwijl Sint-Petersburg gonst van de geruchten, rijst de vraag of hij de Tsjaikovski's, die hem leerden spreken, niet beter dient door nu te zwijgen.


Weer een prachtige roman van Arthur Japin. Mooi geconstrueerd door afwisselend een hoofdstuk in het heden, d.w.z. vanaf het overlijden van Pjotr Iljitsj, en een in het verleden: vanaf de ontmoeting van Modest met Kolja. Deze laatste hoofdstukken zijn in de vorm van dagboekfragmenten van Modest weergegeven, met een fraai schuin "handgeschreven" lettertype voor datering, plaats en eerste letter van elk fragment. Van de hoofdstukken in het normale lettertype is Kolja de ik-persoon. De dagboekfragmenten van Modest groeien langzaam naar het heden tot ze op het eind samenvallen met Kolja's verhaal.
Het verhaal leest bijna als een detective. Er is iets mis met de officiële lezing van de doodsoorzaak van de componist en stukje bij beetje komt Kolja achter de waarheid. Geschreven in een mooie, zorgvuldige en ingehouden stijl. Aanrader!

Re: Arthur Japin - Kolja

Geplaatst: 15 nov 2017, 19:55
door Willeke
Ik was al nieuwsgierig naar dit boek. Dank je wel voor je enthousiaste verslag Berdine

Re: Arthur Japin - Kolja

Geplaatst: 15 nov 2017, 21:07
door Renate
Een boek voor m'n lijstje.

Re: Arthur Japin - Kolja

Geplaatst: 20 nov 2017, 15:55
door Dettie
Nu dacht ik dat ik hier op gereageerd had! Wat gek.
Persoonlijk ben ik niet echt een fan van Japin. Maar De zwarte met het witte hart vond ik wel prachtig.
Het is wel apart dat Japin altijd van die uitgesproken personen neemt voor zijn boeken. Ze hebben echt bestaan en vaak weten we ook vaag wel iets over die personen (hoewel... Kolja had ik nog nooit van gehoord) en hij werkt dat dan uit en maakt er een roman van.

Lijkt me toch moeilijk want je moet je wel kunnen inleven in de geschiedenis en de tijd van dat personage.

Dettie

Re: Arthur Japin - Kolja

Geplaatst: 20 nov 2017, 17:27
door berdine
In dit geval was "het dagboek van Modest" eigenlijk een briefwisseling van Modest met zijn broer. Zo'n 5000 brieven, waarin hij haarfijn de vorderingen van Kolja beschreef. Verder heeft Modest voor zijn broer een museum ingericht, bij allerlei mensen brieven opgevraagd en deze zorgvuldig geordend. Tsjaikovski was immens populair in zijn eigen tijd. Er was héél veel te vinden voor dit boek. Japin heeft het wel in zijn eigen woorden verpakt natuurlijk.
Ik denk dat geen enkele literatuurliefhebber dit boek níet mooi zal vinden.
Het volgende boek gaat over een schilder. Blijkbaar bevalt het Japin om een historische figuur te nemen en daar een verhaal omheen te bouwen!

Re: Arthur Japin - Kolja

Geplaatst: 24 nov 2017, 12:21
door Willeke
Ja ja ja, maak me maar weer hebberig :)